Okurky i cukrový meloun se řadí do čeledi tykvovité. Ač se to možná na první pohled nezdá, přesněji asi málokoho to v první chvíli hned napadne, jsou po botanické stránce tito dva  velmi blízcí příbuzní, oba společně totiž spadají do rodu cucumis. Je tedy více než zřejmé, že chuťově budou společně ladit. A jelikož je léto, je ten pravý čas si to vyzkoušet. Připravíme si z nich osvěžením nabitý salát, který s opečeným toastem v horkých dnech zcela nahradí i oběd či večeři.

Potřebujeme:

  • 1 menší salátová okurka
  • 1 žlutý meloun
  • 1 malý citron
  • 1/2 svazku kopru
  • 1-2 lžičky sušeného nebo nakládaného zeleného pepře
  • 2 lžíce neslazené jablečné šťávy
  • 1 lžička javorového sirupu
  • 1 lžíce oleje olivového
  • 1 lžíce pistácií

Oloupanou okurku podélně rozpůlíme a ližčkou odstraníme semena. Půlky okurek nakrájíme na jemné plátky.

Z rozpůleného melounu odstraníme semena a vypichovátkem nebo lžičkou vykrájíme kuličky.

Citron omyjeme a rozpůlíme. Z jedné půlky okrájíme kůru i s bílou kůží a citron nakrájíme na drobné kousky. Druhou půlku vylisujeme.

Omytý a osušený kopr jemně nasekáme.

Okurku a melou rozdělíme na talíře. Posypeme kostičkami citronu, koprem a hrubě drceným pepřem.

Salát přelijeme jablečnou šťávou smíchanou s javorovým sirupem nebo s medem, malou špetkou soli a olejem. Posypeme pistáciemi.

Podáváme s toastem nebo s bagetou.