Hraška je český výrobek, který získal  řadu ocenění a je zařazen mezi zdravé potraviny. Jedná se o bezlepkovou a bezvaječnou směs, ze které např. vytvoříte chutově vynikající těstíčko na obalování (viz dnešní recept níže), ale tímto výčet možností nekončí. Můžete s ní například zahušťovat polévky, omáčky. Je také výborná v karbenátkách pro svou vysokou pojivovou schopnost.  A mnoho dalšího. Má vysoký obsah vlákniny, železa, zinku a hořčíku. Běžně se v dnešní době už dá koupit ve zdravé výživě i v supermarketech.

Na dnešní recept budeme potřebovat :

  • 250 g hrašky
  • 250 ml vody
  • 1 velká cibule nebo pórek
  • 100 g žampionů (2-3 kusy)
  • olej

 

Hrašku důkladně rozmícháme s vodou na řídké těstíčko.

Cibuli nebo pórek jemně nakrájíme a vmícháme do těstíčka.

Do rozehřátého oleje klademe lžící těsto, které stejnoměrně rozetřeme a zakulatíme. Žampiony nakrájíme na tenké plátky o síle asi 2 mm a vtlačíme na povrch lívanečku.

Lívanečky zvolna smažíme po obou stranách dozlatova. Hříbeček žampionu na povrchu lívanečku je lákavou ozdobou pro strávníka. Pro urychlení můžeme žampiony nasekat přímo do těstíčka z hrašky.

Lívanečky můžeme podávat se zeleninovým salátem a dresingem jako samostatný pokrm, anebo jako přílohu volíme vařené brambory, či bramborovou kaši.

Poznámka: Při přípravě lívanečků můžeme použít do těstíčka jakoukoli mraženou, vařenou či čerstvou zeleninu, kterou máme po ruce.

Autorkou receptu je čtenářka P.