Příprava: 40 minut

Vaření: 1 hodina a 30 minut
Plus chlazení

Více úsilíPodává se 8 porcí

Naplňte sladkou dortovou formu z křehkého těsta lehce okořeněnou dýní a připravte tradiční americkou pochoutku.

Složení

750g/1lb 10oz dýně nebo máslové dýně, oloupané, zbavené slupky a nakrájené na kousky
350 g sladkého křehkého těsta
hladká mouka na poprášení
140 g moučkového cukru
½ lžičky soli
½ lžičky čerstvého muškátového oříšku, nastrouhaného
1 lžička skořice
2 rozšlehaná vejce
25 g rozpuštěného másla
175 ml mléka
1 lžíce moučkového cukru
Postup

KROK 1
Dýni vložte do velkého hrnce, zalijte vodou a přiveďte k varu. Přikryjte pokličkou a vařte 15 minut nebo dokud nezměkne. Dýni slijte a nechte vychladnout.

KROK 2
Troubu předehřejte na 180C/160C s ventilátorem/plyn 4. Těsto rozválejte na lehce pomoučeném povrchu a vyložte jím 22cm koláčovou formu s volným dnem. Chlaďte 15 minut. Těsto vyložíme pergamenem na pečení a pečicími fazolemi a pečeme 15 minut. Odstraňte fazole a papír a pečte dalších 10 minut, dokud není základ světle zlatavý a piškotu. Vyjměte z trouby a nechte mírně vychladnout.

KROK 3
Zvyšte teplotu trouby na 220C/200C s ventilátorem/plyn 7. Vychladlou dýni protlačte přes síto do velké mísy. V samostatné míse smíchejte cukr, sůl, muškátový oříšek a polovinu skořice. Vmíchejte rozšlehaná vejce, rozpuštěné máslo a mléko, poté přidejte k dýňovému pyré a promíchejte. Nalijte do koláčové formy a pečte 10 minut, poté snižte teplotu na 180C/160C s ventilátorem/plyn 4. Pokračujte v pečení 35-40 minut, dokud náplň neztuhne.

KROK 4
Koláč nechte vychladnout a poté jej vyjměte z formy. Smíchejte zbývající skořici s moučkovým cukrem a posypte koláč. Podávejte vychlazený.

TRY
Proč si místo posypání moučkovým cukrem neudělat koláč ještě požitkářštější a nepřidat do něj pusinkovou polevu?

JDE TO I S
Pravá vanilková zmrzlina