Příprava: 25 minut

Vaření: 50 minut

Více úsilí

Podává se 8 porcí

Tento veganský dezert, který je lehčí verzí sticky toffee pudinku, bohatý na datle a koření a šťavnatou strukturu pošírovaných hrušek, určitě potěší dav lidí.

Složení

8 malých pevných hrušek (my jsme použili odrůdu Conference)
200 g zlatého krupicového cukru
2 tyčinky skořice
1 badyán
6 hřebíčků
1 citron, kůra nakrájená na kousky
1 pomeranč, nakrájená kůra
veganská zmrzlina k podávání (nepovinné)

Na piškot

250 g vypeckovaných datlí
2 lžíce lněných semínek
300 ml neslazeného mandlového mléka
200 ml rostlinného oleje plus další na potření
175 g tmavého cukru muscovado
200 g hladké mouky
1 lžička sody bikarbony
1 lžička mletého koření

Postup

KROK 1
Hrušky oloupejte a z každé odřízněte spodní část, abyste získali rovný základ – nakrájejte je na výšku, která se vám vejde do formy. Pomocí vykrajovátka na meloun nebo malého nože vyřízněte ze dna pecky. Zbytky hrušek nahrubo nakrájejte, pecky vyhoďte a dejte stranou. Cukr, skořici, badyán, hřebíček, kůru a 600 ml vody dejte do dostatečně velkého hrnce, aby se do něj vešly všechny hrušky. Přiveďte k varu a vařte, dokud se cukr nerozpustí. Přidejte hrušky, přikryjte je pokličkou nebo kouskem pergamenu na pečení a vařte je 15 minut, dokud do nich snadno nevklouzne nůž. Nechte je v tekutině vychladnout.

KROK 2
Nyní připravte piškot. Datle a lněná semínka dejte do hrnce a přidejte mandlové mléko. Přiveďte k mírnému varu a vařte 2-3 minuty, dokud datle nezměknou. Nasypte je do kuchyňského robotu a rozmixujte dohladka. Přidejte olej a znovu rozmixujte, pak vyškrábněte do mísy a dejte stranou, aby trochu vychladly. Troubu předehřejte na 180C/160C s ventilátorem/plyn 4. Formu o rozměrech 20 x 30 cm (pokud možno s volným dnem) vymažte a vyložte pruhem pergamenu na pečení.

KROK 3
Suché přísady dejte do velké mísy a přidejte 1/2 lžičky soli. Dobře promíchejte, prsty rozbijte případné hrudky cukru a několikrát mísou zatřepejte, aby se zbylé hrudky dostaly na povrch. Přidejte směs datlí a oleje a dobře promíchejte. Vmíchejte nakrájené zbytky hrušek. Směs na koláč vyškrábejte do formy a poté do ní vložte hrušky, které se postaví rovně tak, aby byly zakryté jejich spodní poloviny. Pečte 35-40 minut, dokud není koláč upečený. Pro kontrolu zapíchněte do středu špejli – měla by vyjít čistá. Pokud je na špejli mokrá směs, vraťte koláč do trouby a pečte ještě 10 minut, poté jej znovu zkontrolujte.

KROK 4
Mezitím přiveďte tekutinu na vaření hrušek k varu a vařte, dokud se nezredukuje na lesklý sirup. Když je pudink upečený, nechte ho 5-10 minut vychladnout a poté ho celý potřete sirupem, přičemž si nechte trochu navíc na podávání s veganskou zmrzlinou, pokud máte rádi.