Příprava: 35 minut

Vaření: 50 minut
plus několik hodin kvašení a chlazení

Více úsilí

Připraví se 12 housek

Vyvažte ostrou chuť jablek sladkostí karamelu a pikantní tvarohovou polevou a připravte tyto skořicové buchtičky inspirované karamelem a jablky.

Složení

320 ml mléka (hodí se jakékoliv mléko) plus další kapka mléka
50 g studeného másla nakrájeného na kostičky
500 g bílé hladké mouky plus další na poprášení
7 g sáčku rychle působícího sušeného droždí
2 lžíce světle hnědého měkkého cukru
rostlinný olej na kynutí
Na jablečnou náplň
3 středně velká konzumní jablka, oloupaná, zbavená jádřinců a nakrájená na 1 cm velké kostky.
kousek másla
2 lžíce světle hnědého měkkého cukru
Na skořicové máslo
100 g změklého másla
100 g světle hnědého měkkého cukru
2 lžičky vanilkového extraktu
1 lžíce skořice
Na polevu
150 g měkkého sýra
150 g moučkového cukru
velká špetka skořice
3 lžíce karamelu z konzervy

Postup

KROK 1
Těsto na buchty připravte den před jejich pečením, pokud máte čas – získáte tak lepší chuť. Mléko zahřejte na pánvi, dokud se nezačne vařit, ale nevařit. Přidejte máslo a 1-2 minuty jím otáčejte, dokud se máslo nerozpustí a mléko mírně nevychladne. Mělo by být jen teplé.

KROK 2
Mouku dejte do velké mísy nebo do mísy stojanového mixéru. Na jednu stranu mísy přidejte droždí a cukr, na druhou stranu pak ½ lžičky soli. Společně prošlehejte a poté přilijte teplé máslové mléko. Míchejte, dokud ingredience nevytvoří měkké těsto (mělo by být trochu lepkavé), pak ho vyklopte na lehce pomoučenou pracovní plochu a hněťte ručně 8-10 minut nebo nechte asi 5 minut běžet stojanový mixér. Když je těsto hotové, bude pružné a měkké – mělo by jít ihned roztáhnout, aniž by se rozpadlo (to znamená, že se vyvinul lepek). Misku lehce vymažte olejem, přidejte do ní těsto a přikryjte ji. Nechte těsto několik hodin kynout při pokojové teplotě nebo dokud se nezdvojnásobí. Nebo ho nechte přes noc v chladu.

KROK 3
Jablečnou náplň připravíme tak, že jablka, máslo, cukr a 1 lžíci vody vaříme na pánvi 5-10 minut, dokud nejsou měkká a lepkavá. Pokud je pánev suchá nebo se cukr začne připalovat, přidejte ještě trochu vody. Nechte vychladnout.

KROK 4
Pokud bylo těsto chlazené, vyndejte ho z lednice 30 minut před tvarováním. Na skořicové máslo smíchejte máslo, cukr, vanilku a skořici se špetkou soli. Těsto vyklopte na lehce pomoučněný povrch, vytvarujte do hrubého obdélníku a poté rozválejte na velikost asi 50 x 40 cm. Těsto potřete skořicovým máslem až k okrajům. Lžící přelijte jablečnou náplň.

KROK 5
Od jedné z delších stran těsto co nejtěsněji srolujte do tvaru klobásy. Nakrájejte na 12 stejných dílů. Abyste to mohli snadno udělat, nejprve těsto příčně rozřízněte na polovinu, pak každou polovinu rozdělte na tři díly a každý díl rozpulte. Velkou kulatou zapékací mísu nebo koláčovou formu (asi 33 cm) vyložte pergamenem na pečení. Housky naaranžujte do misky nebo formy řeznou stranou nahoru. Ujistěte se, že ocásky buchet (v místě, kde se těsto rozevírá) jsou zastrčené směrem ke středu formy, aby se při pečení nerozvíjely. Kolem každé buchty nechte trochu místa, protože se při pečení rozšíří. Volně přikryjte a nechte 30 minut až 2 hodiny (podle toho, jak horkou máte kuchyni) kynout, dokud se buchty nenafouknou a nedotýkají se po stranách. Troubu předehřejte na 200C/180C s ventilátorem/plyn 6.

KROK 6
Pečte 35-40 minut dozlatova. Po 25 minutách buchty zkontrolujte – pokud jsou uprostřed ještě trochu těstovité, ale okraje se připalují, přikryjte je alobalem a pokračujte v pečení. Zatímco budete připravovat polevu, nechte buchty ve formě vychladnout.

KROK 7
Smíchejte měkký sýr, moučkový cukr a skořici. Ještě mírně teplé buchty potřete, aby poleva trochu kapala do vírů buchet, ale úplně se nerozpustila. V případě potřeby povolte karamel kapkou mléka a pak jím polevu pokapejte. Před podáváním nechte 30 minut ztuhnout.