Příprava: 20 minut

Vaření: 35 minut
plus 40 minut chlazení

Snadné

Podává se 12 porcí

Tento slavnostní koláč z mletého masa, marcipánu a jablek inspirovaný francouzskou kuchyní podávejte s crème fraîche, který protne sladkost. Je to báječný vánoční dezert.

Složení

320 g listu hotového listového těsta
5 lžic mletého masa (v případě potřeby zkontrolujte, zda je vegetariánské)
200 g marcipánu připraveného na válení
moučkový cukr na posypání
4 středně velká jablka Granny Smith
25 g studeného másla nakrájeného na malé kostičky
25 g zlatého moučkového cukru
crème fraîche, k podávání

Postup

KROK 1
Plech vyložte pergamenem na pečení a rozválejte na něj těsto. Celé těsto propíchejte vidličkou a pak na něj rozetřete mleté maso tak, aby bylo pokryto tenkou vrstvou, a na okrajích nechte 1 cm okraj. Nechte 20 minut chladit.

KROK 2
Marcipán rozválejte na pracovní ploše posypané moučkovým cukrem na obdélník o rozměrech zhruba 30 x 21 cm a tloušťce asi 2 mm. Přetáhněte jej přes váleček a položte na těsto, na vrstvu mletého masa. Ta by měla přesně zapadnout do středu těsta, do okraje. Chlaďte dalších 20 minut.

KROK 3
Rozehřejte troubu na 200C/180C s ventilátorem/plyn 6 a vyložte ji pečicím papírem. Jablka oloupejte a zbavte jádřinců, ale ponechte je vcelku. Pomocí mandolíny nebo ostrého nože nakrájejte jablka příčně na tenké plátky, abyste získali tenká kolečka. Kolečka jablek naaranžujte na marcipán do tvaru těsné spirály, která se překrývá z vnější strany do středu, nebo do úhledných překrývajících se řad. Potřete je máslem a posypte cukrem.

KROK 4
Pečte 35-40 minut, dokud jablka nezezlátnou a nezkaramelizují a těsto nebude propečené. Podávejte v malých plátcích s crème fraîche. Přikryté v lednici vydrží až tři dny.