Příprava: 25 minut

Vaření: 25 min.
Plus 3 hodiny kynutí

Více úsilí

Vyrobí se 12

Zkombinujte horkou křížovou buchtu se skořicovým vírem a připravte si tyto lahodné horké křížové skořicové buchty. Jsou ideální na Velikonoce a jsou přelité tvarohovou polevou.

Složení

250 ml plnotučného mléka
1 citron, oloupaná kůra
150 g másla nakrájeného na kostičky
640 g bílé hladké mouky plus další na poprášení
2 lžičky skořice
85 g zlatého moučkového cukru
7 g sáčku rychle působícího sušeného droždí
2 středně velká vejce , šlehaná zvlášť
trochu rostlinného nebo slunečnicového oleje na kvašení
50 g světle hnědého měkkého cukru
100 g směsi sušeného ovoce
100 g smetanového sýra
75 g moučkového cukru

Postup

KROK 1
Zahřejte mléko a citronovou kůru v malém hrnci, dokud se nezačne vařit. Odstavte z ohně a přidejte 25 g másla a míchejte, dokud se nerozpustí a mléko mírně nevychladne.

KROK 2
Ve velké míse smíchejte 500 g mouky, 1 lžičku skořice, krupicový cukr, droždí a 1 lžičku soli. Přilijte mléčnou směs a jedno z rozšlehaných vajec, pak směs spojte dřevěnou lžící, dokud se nespojí. Vyklopte těsto na pracovní plochu a hněťte, dokud nebude hladké a pružné (asi 10 minut) – těsto by se mělo po stlačení prstem odrážet. Přeneste ho do olejem vymazané mísy, přikryjte utěrkou a nechte 2 hodiny nebo do zdvojnásobení objemu kynout.

KROK 3
Zatímco těsto kyne, připravte si skořicové máslo. Zbylé máslo a skořici utřete se světle hnědým cukrem.

KROK 4
Největší plech na pečení vysypte moukou. Těsto vyklopte na pracovní plochu a znovu prohněťte, abyste odstranili případné vzduchové bubliny. Těsto rozválejte na obdélník o rozměrech zhruba 30 x 40 cm. Těsto potřete skořicovým máslem a pokryjte jím celou plochu. Rozprostřete sušené ovoce. Jeden z delších okrajů těsta srolujte do tvaru těsné klobásy. Ostrým nožem těsto nakrájejte na 12 stejně velkých kousků. Uspořádejte je na plech, mezi jednotlivými nechte malou mezeru a dbejte na to, aby otevřený konec svitku směřoval dovnitř, aby se při pečení neroztáhl. Volně přikryjte a nechte na teplém místě kynout 1 hodinu nebo dokud se velikost těsta téměř nezdvojnásobí – buchty by se měly jen dotýkat.

KROK 5
Troubu předehřejte na 180C/160C s ventilátorem/plyn 4. Buchty potřete trochou rozšlehaného vejce. Smíchejte zbývajících 140 g mouky s takovým množstvím vody, aby vznikla hustá hladká hmota, a přelijte ji do zdobicího sáčku s malou kulatou tryskou (nebo použijte sáček na sendviče s ustřiženým rohem). Pastou potřete buchty křížem a pečte je 25 minut dozlatova a dopečené.

KROK 6
Nechte 10 minut vychladnout na plechu. Mezitím smíchejte smetanový sýr a moučkový cukr a směsí potřete teplé buchty. Pokud vám zbude přebytek, můžete ji podávat stranou k potření. Buchty konzumujte teplé z trouby nebo je nechte vychladnout. Ve vzduchotěsné nádobě vydrží až dva dny.