Příprava: 35 minut

Vaření: 1 hodina a 20 minut

Snadné

Podává se 10 porcí

V tomto koláči obohaceném mandlemi a zakysanou smetanou a zakončeném drobenkou využijete šťavnaté třešně. Je vynikající s pudinkem.

Složení

180 g slaného másla, změklého, plus další na plechovku
220 g zlatého krupicového cukru
3 velká vejce, lehce našlehaná
250 g hladké mouky
½ lžičky prášku do pečiva
50 g mletých mandlí
80 g zakysané smetany
300 g čerstvých třešní, vypeckovaných a rozpůlených
Na drobenku
45 g hladké mouky
35 g studeného osoleného másla nakrájeného na kostky
20 g zlatého cukru krupice

Postup

KROK 1
Troubu předehřejte na 180C/160C s ventilátorem/plyn 4. Dno hluboké 20cm dortové formy s volným dnem vymažte máslem a vyložte pergamenem na pečení.

KROK 2
Mouku a máslo dejte do mísy a konečky prstů je třete, dokud nezískáte hrubou drobivou konzistenci. Vmíchejte cukr a přeneste do chladničky.

KROK 3
Máslo a cukr šlehejte elektrickým šlehačem po dobu 5 minut, dokud nebudou světlé a nadýchané. Postupně zašlehejte vejce a po každém přídavku dobře prošlehejte. Vmíchejte mouku, prášek do pečiva, mleté mandle a zakysanou smetanu, poté většinu třešní, hrst si nechte na ozdobu. Lžící směs vložte do připravené formy a stěrkou uhlaďte povrch. Posypte je odloženými třešněmi a pečte 30 minut ve střední části trouby.

KROK 4
Rozsypte drobenku, vraťte koláč do trouby a pečte dalších 30-50 minut, dokud špejle zapíchnutá do středu nevyjde čistá. Vyjměte z trouby a nechte vychladnout ve formě.

KROK 5
Koláč nakrájejte na silné plátky a podávejte s pudinkem nebo zmrzlinou, pokud máte rádi. V plechu nebo ve vzduchotěsné nádobě uchovávejte až tři dny.