Doba přípravy a vaření

Příprava:20 minut
Vaření:30 min.
plus alespoň 1 hodina namáčení
Easy
Podává se 8 porcí

Hledáte skutečně uklidňující dezert? Upečte vafle v bohatém čokoládovém krému, pod kterým se skrývá slaný karamel!

Složení

150 g hořké čokolády (nejméně 70 % kakaové sušiny)
300 ml dvojité smetany
200 ml mléka
50 g másla
1 polévková lžíce cukru krupice
špetka mleté skořice
1 lžička vanilkového extraktu
200 g karamelu z konzervy nebo dulce de leche
10 uvařených vaflí (my jsme použili vafle z toustovače)
4 středně velké žloutky, vyšlehané (bílky zmrazte na jiný recept)
moučkový cukr na posypání (nepovinné)

Postup

KROK 1

Naplňte velkou pánev několika centimetry vody a postavte ji na střední teplotu. Na pánev postavte velkou žáruvzdornou mísu – měla by sedět nahoře, aniž by se dotýkala vody. Do mísy nalámejte čokoládu a poté do ní nalámejte smetanu, mléko, máslo, moučkový cukr, skořici a vanilku. Snižte teplotu na minimum a míchejte směs, dokud se vše společně nerozpustí a není lesklé. Odstavte z ohně a nechte mírně vychladnout.

KROK 2
Rozetřete karamel na dno zapékací misky (naše měla rozměry 30 x 22 cm) a posypte ho špetkou mořské soli. Vafle rozkrojte šikmo na polovinu a pak je v překrývajících se řadách naaranžujte na karamel.

KROK 3
Do teplé čokoládové směsi vlijte žloutky a dobře promíchejte, dokud se všechna vejce plně nevsáknou. Opatrně nalijte čokoládový krém na vafle, aby byly zcela pokryté. Nechte je alespoň 1 hodinu odležet nebo je přikryjte a nechte přes noc vychladnout.

KROK 4
Rozehřejte troubu na 180C/160C s ventilátorem/plyn 4 a odkryjte nádobu, pokud byla vychladlá. Pudink pečeme 30 minut, dokud není krém ztuhlý a uprostřed se mírně vlní. Nechte 5 minut odstát, pak lehce poprašte moučkovým cukrem, pokud chcete, a naberte do misek k podávání.

Tip na recept

Použijte místo chleba
Oplatky z toustovače můžete vyměnit za bílý chléb. Nejlepších výsledků dosáhnete, když použijete několik dní starý bochník. Pokud místo oplatek použijete chléb, musíte krém osladit 50 g moučkového cukru.