Příprava: 45 minut
Vaření:55 min.
Plus 4 hodiny chlazení
Více úsilí

Nakrájíme na 15 velkých nebo 20 menších plátků
Tento oblíbený koláč z křehkého pečiva se dostává do zcela nové ligy, když se přidá další vrstva požitku a slaná karamelová poleva.

Složení

Pro základ
225 g másla nakrájeného na kostičky plus trochu na vymazání
140 g nesolených arašídů , opražených a vychladlých
225 g hladké mouky
50 g kukuřičné mouky
85 g zlatého moučkového cukru
Na vrstvu arašídového másla
140 g másla
225 g hladkého arašídového másla
140 g moučkového cukru
Na vrstvu slaného karamelu
2 X 397g plechovky karamelu Carnation
1½ lžičky vločkové mořské soli nebo ½ lžičky jemné mořské soli
Na čokoládovo-kávovou polevu
3 x 100g tabulky hořké čokolády , nalámané na malé kousky
140 g měkkého mléčného karamelu
3 lžíce mléka
½ lžičky vločkové mořské soli

Postup

KROK 1
Troubu předehřejte na 180C/160C s ventilátorem/plyn 4. Obdélníkovou formu o rozměrech 20 x 30 cm vymažte a vyložte pergamenem na pečení – nejlépe dvěma dlouhými pruhy pergamenu. Ingredience na základ dejte do kuchyňského robotu a mixujte, dokud se nezačnou spojovat – nebojte se, pokud budou arašídy stále trochu sypké, dodají jim krásnou strukturu. Vyklopte je na pracovní plochu a krátce prohněťte, aby se spojily v těsto. Těsto vtlačte do dna formy v rovnoměrné vrstvě. Pečte 25 minut dozlatova a poté dejte vychladnout.

KROK 2
Pro přípravu vrstvy arašídového másla rozpusťte máslo a arašídové máslo v malém rendlíku a promíchejte je dohladka. Do mísy prosejte moučkový cukr, poté přisypte horkou máslovou směs a promíchejte. Ještě teplou směs nalijte na základ a uhlaďte stěrkou. Chlaďte 2 hodiny, dokud neztuhne.

KROK 3
Pro přípravu karamelové vrstvy dejte karamel a sůl do hrnce, přiveďte k varu a za stálého šlehání intenzivně vařte 2-3 minuty, dokud barva neztmavne o odstín nebo dva a karamel mírně nezhoustne. Nechte karamel 20 minut chladnout (viz tipy níže). Po vychladnutí ho nalijte na vrstvu arašídového másla a vraťte na další 2 hodiny do chladničky.

KROK 4
Rozpusťte čokoládu v žáruvzdorné misce postavené nad hrncem se sotva vařící vodou. Mezitím dejte karamelky a mléko do malého hrnce a mírně zahřejte. Zpočátku se budou srážet a těžko rozpouštět, ale pokračujte v zahřívání a nakonec se změní v řídkou karamelovou omáčku.

KROK 5
Vyjměte plech z lednice a nalijte čokoládu na vrstvu slaného karamelu, přičemž plech naklánějte, aby se čokoláda rozprostřela po povrchu. Pomocí lžíce rychle na čokoládu nakapejte karamel v tenké smyčce (nebo viz tip níže). Pokud karamel začne být příliš hustý, přidejte ještě trochu mléka nebo smetany a dejte ho znovu na oheň, dokud nezhoustne. Posypeme vločkami mořské soli a před krájením dáme plech zpět do lednice na 2 hodiny vychladit.