Doba přípravy a vaření

Příprava:45 minut
Vaření:50 min.
plus 3 hodiny marinování
Více úsilí
Servíruje se 4 – 6

Vyměňte obvyklé jídlo s sebou za domácí kuře na másle. Pokrm se skládá ze dvou částí a kombinuje kuře tandoori s bohatou máslovou omáčkou.

Složení

3 lžíce citronové šťávy
2-3 polévkové lžíce kašmírského chilli nebo papriky
4 kuřecí prsa bez kůže nebo 8 stehenních filetů nakrájených na 5cm kostky
3 lžíce rozpuštěného másla nebo ghí na opékání špízů
Marináda
200 ml obyčejného jogurtu
1 lžíce drceného česneku
1 lžíce jemně nastrouhaného zázvoru
2 lžíce mletého koriandru
2 lžíce mletého kmínu
2 lžičky amchoor prášku (prášek ze sušeného manga)
1 polévková lžíce sušených listů pískavice řecké seno, drcené
1 polévková lžíce sušených lístků máty
½ lžičky černé soli (nepovinné, viz níže)
½ lžičky obyčejné soli (pokud nemáte černou sůl, použijte 1 lžičku)
Na omáčku
3 lžíce rostlinného oleje
1 lžička kmínu
4-8 pálivých zelených chilli papriček nakrájených na plátky
90 g másla nebo ghí
2 středně velké cibule nakrájené nadrobno
4 zelené kardamomové lusky, rozlousknuté
½ lžíce drceného česneku
½ lžíce nastrouhaného zázvoru
1 lžička mleté kurkumy
2 lžičky sušených listů pískavice řecké seno, drcené
500 ml passaty zředěné 150 ml vody
2 lžičky garam masaly
100 ml jednoduché smetany
velká špetka listů koriandru na ozdobu

Postup

KROK 1
Do kuřete vetřete citronovou šťávu a mleté chilli nebo papriku se špetkou soli a nechte ho 1 hodinu chladit. V míse smíchejte všechny přísady marinády, ochutnejte a přidejte vychlazené kuře. Dobře promíchejte a nechte chladit další 2 hodiny.

KROK 2
Marinované kousky kuřete navlékněte na kovové špejle a ponechte si zbytek marinády. Grilujte nad rozpáleným grilem po dobu 5 minut, občas otočte a potřete rozpuštěným máslem nebo ghí. Případně grilujte pod rozpáleným grilem 8-10 minut a občas otočte. Nebojte se, že je kuře trochu nedopečené, protože se dopeče v omáčce. Špízy vyjměte na prkénko.

KROK 3
Pro přípravu omáčky rozehřejte ve woku nebo na velké pánvi 2 lžíce rostlinného oleje a vhoďte do něj několik kmínových semínek. Když začnou syčet, přisypte zbytek semínek. Pánev roztočte, snižte teplotu a přidejte zelené chilli papričky. Jednou nebo dvakrát zamíchejte, dokud se na chilli papričkách neudělají puchýřky, a pak přidejte máslo nebo ghí. Zvyšte teplotu na maximum a vařte, dokud se všechno máslo nebo ghí nerozpustí. Přisypte cibuli a smažte ji 10 minut, dokud nebude světle hnědá a měkká. Pokud dáváte přednost hladké omáčce, přendejte směs do mixéru a rozmixujte ji dohladka. Případně ji naškrábejte do mísy a dejte stranou.

KROK 4
Pánev vytřete kuchyňským papírem a rozehřejte zbylý olej. Vsypte rozdrcené kardamomové lusky. Jakmile nabobtnají a zesvětlají, snižte teplotu, přidejte česnek a zázvor a za stálého míchání smažte 30 sekund, dokud už není cítit syrový česnek a zázvor. Do pánve vraťte uvařenou cibulovou směs a dobře promíchejte. Přidejte kurkumu a polovinu listů pískavice. Dochuťte solí. Ochutnejte a podle potřeby upravte koření – pokud chcete, můžete přidat trochu chilli. Přilijte zředěnou passatu, dobře promíchejte a přiveďte k varu. Snižte teplotu na minimum a přikryté za občasného míchání vařte asi 20 minut. Olej nakonec vystoupí na povrch, až se omáčka uvaří.

KROK 5
Kuřecí kousky sundejte ze špejlí a nakrájejte je na kousky. Přidejte je do omáčky spolu s případnou zbylou šťávou. Do mísy s rezervovanou marinádou nalijte asi 125 ml teplé vody, promíchejte, aby se uvolnila, a poté ji vmíchejte do omáčky. Omáčku přiveďte k varu a snižte teplotu na minimum. Posypte garam masalou a vařte 3-4 minuty, nebo dokud není kuře propečené. Pokud chcete, přidejte kapku vroucí vody, aby se omáčka uvolnila, a poté ochutnejte koření. Přilijte polovinu smetany a dobře promíchejte.

KROK 6
Přeneste máslové kuře na servírovací mísu, pokapejte ho zbylou smetanou, posypte zbylými lístky pískavice a ozdobte čerstvými lístky koriandru.