Doba přípravy a vaření

Příprava:15 minut
Vaření:20 min.
Snadné
Dělá 5-6

Dopřejte si sýrové koláčky k odpolednímu čaji nebo jako součást pikniku. Skvěle se hodí také k polévkám a můžete je zamrazit na pozdější použití.

Složení

225 g hladké mouky a další na poprášení
špetka soli
špetka kajenského pepře
1 lžička prášku do pečiva
55 g vychlazeného másla nakrájeného na kostičky
120 g zralého čedaru, nastrouhaného
90-100 ml mléka plus 1 lžíce na polevu

Postup

KROK 1
Rozehřejte troubu na 200C/180C s ventilátorem/plyn 6 a vyložte ji velkým plechem. Do mísy prosejte mouku, sůl, kajenský pepř a prášek do pečiva a poté je znovu prosejte, aby se ingredience důkladně spojily.

KROK 2
Do mísy přidejte máslo a konečky prstů ho spojte ve strouhanku. Do směsi strouhanky nasypte 100 g sýra a třete, dokud se rovnoměrně nerozdělí. Snažte se nemíchat příliš, protože teplo z vašich rukou by mohlo začít máslo rozpouštět.

KROK 3
Uprostřed směsi udělejte důlek a přilijte tolik mléka, aby vzniklo poměrně měkké, ale pevné těsto. Nepřilévejte všechno mléko najednou, protože ho možná nebudete potřebovat všechno, abyste získali správnou konzistenci.

KROK 4
Povrch lehce poprašte moukou a těsto rozválejte na tloušťku přibližně 2 cm. Středně velkým vykrajovátkem (asi 8 cm) vykrojte koláčky, které položte na pečicí papír, potřete trochou mléka a posypte zbylým sýrem. Přesuňte na rozpálený plech.

KROK 5
Pečte v troubě 15-20 minut nebo dokud nejsou zlatavě hnědé a propečené.