Příprava:1 hodina a 20 minut
Vaření:45 minut
plus chlazení a zavařování
Více úsilí
Podává se 12 kusů

Obměňte klasický americký opičí chléb s velikonočními příchutěmi. Je vyroben tak, aby se dal rozdělit a jíst rukama – jako opice!

Složení

150 ml plnotučného mléka
135 g nesoleného másla, změklého, plus další na plechovku
550 g silné bílé chlebové mouky plus další na poprášení
1 pomeranč zbavený kůry
2 lžičky směsi koření
200 g mrkve (asi 2 velké), nastrouhané
7 g sáčku sušeného droždí s rychlým účinkem
50 g zlatého cukru krupice
2 velká vejce , při pokojové teplotě
olej , na mísu
1 lžíce skořice
100 g vlašských ořechů, opražených a nadrobno nasekaných
150 g světle hnědého měkkého cukru
100 g zlatého marcipánu
Na polevu
½ pomeranče, oloupaná kůra a šťáva
100 g moučkového cukru

Postup

KROK 1
Mírně zahřejte mléko a 85 g másla ve středně velké pánvi, dokud se máslo nerozpustí a mléko nezačne vřít. Nechte vychladnout na pokojovou teplotu. Mouku, pomerančovou kůru, směs koření, mrkev, droždí, moučkový cukr a 1 lžičku soli vyklopte do velké mísy s vejci, přidejte vychladlou mléčnou směs a rukama vypracujte lepivé těsto. Hněťte, dokud se nespojí, pak ho vyklopte na pomoučenou pracovní plochu a znovu hněťte 5-10 minut, dokud nebude hladké a pružné. Těsto přendejte do lehce naolejované velké mísy, přikryjte a nechte 1 hodinu kynout, nebo dokud se nezdvojnásobí.

KROK 2
Hojně vymažte 25cm formu na buchty máslem. Rozpusťte zbývající máslo a nechte mírně vychladnout. Ve střední míse smíchejte skořici, vlašské ořechy a hnědý cukr. Vykynuté těsto rozdělte na 40-50 x 25 g kousků a na lehce pomoučeném povrchu z nich vytvořte kuličky. Z marcipánu vyválíme malé kuličky velikosti hrášku a dáme je stranou. Kuličky těsta namočte do rozpuštěného másla a poté je obalte ve směsi ořechů a cukru. Kuličky těsta vhoďte do připravené formy, přičemž některé kuličky marcipánu postupně obložte tečkami. Postup opakujte, dokud nespotřebujete všechny kuličky těsta a marcipán. Přikryjte a nechte znovu 45 minut kynout, dokud těsto mírně nevykyne.

KROK 3
Předehřejte troubu na 180C/160C s ventilátorem/plyn 4. Odklopte plech a pečte 40-45 minut, nebo dokud těsto dobře nevykyne a nezezlátne. Opatrně uvolněte chléb od okrajů pomocí špejle nebo nože na máslo a nechte ho 20 minut vychladnout ve formě. Překlopte na servírovací talíř, nechte plech na místě a nechte 5-10 minut odležet (chléb se přirozeně smrští od stěn), poté plech vyjměte.

KROK 4
Pomerančovou šťávu postupně zašlehejte do moučkového cukru, abyste vytvořili hustou polevu, kterou chléb pokapejte a nechte ji stékat po stranách. Posypte pomerančovou kůrou a podávejte teplé.