Příprava: 20 minut
Vaření:40 minut – 1 hodina
Snadné
Podává se 8 porcí

Oslavte Velikonoce s naším úžasným koláčem Simnel Loaf. Skrytý marcipán spolu s opečeným marcipánem a třešňovou ozdobou dělají z tohoto dezertu výstavní kousek.

Složení

125 g směsi sušeného ovoce (směs sultánek, rybízu, rozinek a kandované směsi kůry)
½ malého pomeranče, zbaveného kůry a šťávy
rostlinný nebo slunečnicový olej na plechovku
125 g marcipánu
125 g změklého másla
100 g světle hnědého měkkého cukru
2 vejce
90 g hladké mouky
50 g mletých mandlí
½ lžičky prášku do pečiva
½ citronu, kůra a šťáva
1 lžička směsi koření
1 lžička vanilkového extraktu
50 g třešní, rozpůlených, plus 6-8 ponechaných vcelku, k podávání
100 g moučkového cukru

Postup

KROK 1
Rozmixované sušené ovoce dejte do mísy s pomerančovou šťávou a kůrou a 1 lžící vody. Přikryjte a ohřívejte 2 minuty v mikrovlnné troubě, poté nechte zcela vychladnout. Případně opatrně zahřejte na pánvi, občas promíchejte, dokud se tekutina nevstřebá, a nechte vychladnout.

KROK 2
Troubu předehřejte na 180C/160C s ventilátorem/plyn 4 a vymažte 900g bochníkovou formu olejem, poté vyložte dno a boky pergamenem na pečení. Vyválejte 50 g marcipánu do tvaru klobásy, která je stejně dlouhá jako forma. Zbytek marcipánu zabalíme a odložíme stranou na později. Máslo a cukr vyšlehejte do pěny. Přidejte vejce, mouku, mandle, prášek do pečiva, citronovou kůru, směs koření a vanilku (vše najednou) a promíchejte, dokud se dobře nespojí. Vmíchejte vychladlé, namočené sušené ovoce a poté vmíchejte třešně.

KROK 3
Nalijte těsto do formy tak, aby byla do poloviny plná. Doprostřed formy položte marcipánovou klobásu a poté na ni naškrábejte zbývající dortovou směs, aby byl marcipán zakrytý. Pečte 40-50 minut. Upečení zkontrolujte zapíchnutím špejle do dortu, pokud se na špejli přichytí mokrá směs, vraťte ji na dalších 10 minut do trouby a znovu zkontrolujte. Ve formě nechte 15 minut chladnout, poté vyklopte na mřížku a nechte zcela vychladnout.

KROK 4
Smíchejte moučkový cukr se šťávou z citronu a dostatečným množstvím vody (asi 1 polévková lžíce), aby vznikla hustá, ale dobře roztíratelná poleva. Ze zbývajícího marcipánu vyválíme 6-8 stejně velkých kuliček a podle chuti je zkaramelizujeme (viz tip níže). Polevou pokapejte vrch dortu a nechte ji trochu stékat po stranách. Navrch dejte marcipánové kuličky a každou z nich střídavě s třešní. Ve vzduchotěsné nádobě vydrží až týden.