Rozhodli jste se připravit hovězí Wellington. Gratulujeme! Svým hostům uděláte velkou radost. Původ tohoto slavného pokrmu sice neznáme, ale víme, že je to sváteční show, která není pro slabé povahy. Níže rozebíráme všechny prvky klasického hovězího Wellingtonu zevnitř, abyste mohli neohroženě pokračovat v přípravě toho nejlepšího Wellingtonu. Věříme ve vás!

Maso

Začínáme jedním z nejkřehčích kusů hovězího masa vůbec – svíčkovou! Hovězí svíčková je mimořádně chutná, ale bez kostí a velkého množství mramorování to není ten nejchutnější kus hovězího masa na světě. Proto ji hojně kořeníme. (Čtěte: asi 1 lžička košer soli na libru.) Proto také maso před dalším zpracováním opékáme. Propečení masa ze všech stran, včetně konců, udělá pro chuť celého Wellingtonu HODNĚ moc.

Hořčice

Abyste dodali hotovému výrobku další vrstvu složitosti, potřete opečenou svíčkovou hořčicí. Klidně použijte svůj oblíbený druh – my máme rádi pikantní, jako je dijonská nebo pikantní hnědá hořčice.

Žampiony

Tato směs hub, šalotky a tymiánu, známá také jako duxelle, je SUPER pikantní. Jako by hovězí svíčková nepřinášela dostatek umami, tato směs ji posouvá na další úroveň. Moudrá rada: nesnažte se urychlit proces vaření, opravdu chcete vyvařit co nejvíce vlhkosti. Pokud to neuděláte, budou houby při pečení Wellingtonu dále ztrácet vlhkost, což by mohlo vést k rozmočenému dnu.

Prosciutto

Když už mluvíme o rozmočeném dně (přesněji řečeno o tom, jak se mu vyhnout), seznamte se s vaším novým nejlepším kamarádem: prosciuttem! Zabalení svíčkové do prosciutta je malou pojistkou navíc. Představuje bariéru pro vlhkost a navíc dodá masu ještě lahodnější chuť. Když na vrstvu potravinářské fólie položíte vrstvu prosciutta, snadno rozetřete duxelle v rovnoměrné vrstvě a rovnoměrně zabalíte svíčkovou. Je to výhra pro všechny!

Pečivo

Někteří lidé si na hovězí Wellington rádi připravují vlastní listové těsto. Tito lidé jsou blázni. No, možná ne blázni, ale rozhodně přeborníci. Zjistili jsme, že kupované listové těsto je nejen mnohem pohodlnější, ale také neuvěřitelně chutné. Tuto značku jsme si obzvlášť oblíbili a upřímně si nemyslíme, že bychom dokázali vyrobit lepší verzi, i kdybychom se snažili. Pokud si chcete zkusit vyrobit vlastní, podívejte se na tento návod krok za krokem od našich přátel z Kitchn.

JÍDLA:

6 OBSLUHY
ČAS PŘÍPRAVY:
0 HODIN 15 MINUT
CELKOVÝ ČAS: 15 MIN:
2 HODINY 30 MINUT

SUROVINY

1 (2 libry) hovězí svíčková, oříznutá uprostřed
košer sůl
Čerstvě mletý černý pepř
Olivový olej na potření
2 lžíce dijonské hořčice
1 1/2 libry smíšených hub, nahrubo nakrájených
1 šalotka, nahrubo nasekaná
Listy z 1 větvičky tymiánu
2 lžíce nesoleného másla
12 tenkých plátků prosciutta
Mouka na poprášení
14 oz. mraženého listového těsta, rozmražené
1 velké vejce, rozšlehané
Vločková sůl na posypání

SMĚRNICE

1. Pomocí kuchyňského provázku svažte svíčkovou na 4 místech. Hojně ji osolte a opepřete.

2. Na vysoké teplotě potřete dno těžké pánve olivovým olejem. Jakmile se z pánve téměř kouří, opékejte svíčkovou ze všech stran, včetně konců, asi 2 minuty z každé strany (celkem 12 minut).

3. Přendejte na talíř. Když je dostatečně chladná, odstřihněte provázek a potřete ji ze všech stran hořčicí. Nechte vychladnout v lednici.

4. Mezitím připravíme duxely: V kuchyňském robotu rozmixujte houby, šalotku a tymián na jemno.

5. Na pánev přidejte máslo a rozpusťte ho na středním ohni. Přidejte houbovou směs a vařte, dokud se tekutina neodpaří, asi 25 minut. Dochutíme solí a pepřem a necháme vychladnout v lednici.

6. Na pracovní plochu položte plastovou fólii dolů a překryjte ji tak, aby byla dvakrát delší a širší než svíčková. Na plastovou fólii naklepejte prosciutto do obdélníku, který bude dostatečně velký, aby pokryl celou svíčkovou. Na prosciutto rovnoměrně a tence rozetřete duxely.

7. Svíčkovou okořeňte a položte ji na spodní část prosciutta. Maso zarolujte do směsi prosciutta a žampionů a pevně jej zabalte do potravinářské fólie. Konce prosciutta při rolování zastrčte, pak konce plastové fólie pevně stočte do špalíku a přeneste do chladničky, aby se zchladil (to mu pomůže udržet tvar).

8. Troubu předehřejte na 425 °C. Pracovní plochu lehce poprašte moukou, rozložte listové těsto a rozválejte ho do obdélníku, který zakryje svíčkovou (jen o trochu většího než obdélník s prosciuttem, který jste právě vytvořili!). Svíčkovou vyjměte z fólie a položte ji na spodní část listového těsta. Zbývající tři okraje těsta potřete vajíčkem a hovězí maso pevně zarolujte do těsta.

9. Jakmile je špalík zcela pokrytý listovým těstem, ořízněte přebytečné těsto a okraje dobře zmačkejte vidličkou, aby se dobře uzavřely. Zabalte roládu do potravinářské fólie, abyste získali opravdu těsný válec, a nechte ji 20 minut chladit.

10. Odstraňte fólii a přeneste roládu na alobalem vyložený plech. Potřete ji vejcem a posypte vločkovou solí.
Pečte, dokud těsto nezezlátne a střed nezíská teplotu 120 °F pro středně propečený závitek, přibližně 40 až 45 minut. Před porcováním a podáváním nechte 10 minut odpočívat.