1h50m Celkový čas
1hČas přípravy
50m Doba pečení
10 porcí
Trochu úsilí

Složení

Na těsto
300g

Silná bílá chlebová mouka
275g

Máslo (chlazené)
0 špetka

Sůl
150ml

Voda (ledová)
1 lžička

Citronová šťáva
Na náplň
1 lžička

Kmínová semínka
80g

Sýr čedar
10

Kousek(y) slaniny
12

Vejce (celá)
2 lžičky

Kari koření v prášku
150g

Ricotta
20g

Petržel (plocholistá, jemně nasekaná)
20g

Bazalka
0 špetka

Sůl
0 špetka

Pepř
150g

Cherry rajčata
Na polevu
1

Vejce (z volného chovu)
1 polévková lžíce

Voda

METODA

Krok 1:

Do velké mísy dejte mouku, 50 g másla a sůl. Prsty vmíchejte máslo do mouky. Přidejte vodu a citronovou šťávu a rukama vypracujte pevné těsto.

Krok 2:

Vyklopte ho na lehce pomoučený povrch a dvě až tři minuty hněťte. Vytvořte z něj kouli. Přikryjte ho potravinovou fólií a nechte pět až deset minut odpočívat. Na lehce pomoučeném povrchu rozválejte těsto pomocí válečku na čtverec o straně 25 cm a tloušťce přibližně 1 cm.

 

Krok 3:

Zbylé máslo nakrájejte na kostky a 50 g z něj položte na horní 2/3 těsta. Spodní třetinu těsta přeložte nahoru a horní třetinu dolů a otočte ho napůl tak, aby záhyby byly nyní po stranách. Okraje utěsněte přitlačením válečkem.

Krok 4:

Postup válení a skládání opakujte, dokud nespotřebujete všechno máslo. Těsto zabalte do potravinářské fólie a před použitím ho nechte alespoň 30 minut vychladnout.

Krok 5:

Na lehce pomoučeném povrchu rozválejte těsto na tloušťku přibližně 3 mm a vyložte jím kulatou koláčovou formu o průměru 22 cm a hloubce 5 cm (nebo kulatou dortovou formu o průměru 22 cm s vysokými stěnami). Koláčovou mísu lehce vymažte olejem a vyložte těstem tak, aby část těsta přesahovala. Zatímco připravujete náplň, dejte ji vychladit do chladničky.

Krok 6:

Předehřejte troubu na 200 °C (ventilátor 180 °C, plynová značka 6). V malé suché pánvi na středním plameni opražte kmínová semínka, dokud nezapáchají (jednu až dvě minuty), a každých 30 sekund pánví zatřeste, aby se nepřipálila. Odstavte, aby mírně vychladla.

Krok 7:

Vyjměte koláčovou mísu z chladničky. Nastrouhejte čedar a rozprostřete ho na dno. Slaninu nakrájejte na dlouhé tenké proužky a rovnoměrně ji položte na sýr.

 

Krok 8:

Vejce rozklepněte jedno po druhém přímo na slaninu. Přejeďte nožem po vejcích tak, aby se žloutky jen rozbily – měly by mít vířivý efekt.

Krok 9:

V malé misce smíchejte kari s ricottou a rovnoměrně ho po lžících naneste na vejce. Navrch rozsypte nasekané bylinky a opražená kmínová semínka. Hojně osolte a okořeňte čerstvě mletým černým pepřem.

Krok 10:

Nakonec na ně položte rozpůlená cherry rajčátka. Přebytečné těsto přeložte dovnitř, směrem ke středu koláče, ale ne tak, aby ho zcela zakrývalo.

Krok 11:

Vejce rozšleháme s vodou a okraje těsta potřeme vaječným krémem. Pečte v troubě 50 minut nebo dokud není těsto křupavé a zlatohnědé. Podávejte teplé s pikantním mangovým čatní.