Svěží, lehký piškotový dort planěný mákem, citronovým krémem a broskvemi. Jednoduchý a rychlý recept, který si ihned zamilujete.

Autor: Karambola

SUROVINY

Těsto:

8 ks žloutek
2 ks vejce
1/2 hrnku krystalový cukr
1/2 hrnku polohrubá mouka
1 lžička prášek do pečiva

Makový korpus:

8 ks bílek
1 hrnek krystalový cukr
1/2 hrnku polohrubá mouka
1/2 hrnku mák
1 lžička prášek do pečiva

Krém:

2 hrnky voda
2 bal. citronové želé
500 ml smetana ke šlehání
5 lžic moučkový cukr
1 konzerva konzervované broskve

POSTUP PŘÍPRAVY

 1. Těsto:
  Vejce zahřejeme na pokojovou teplotu. Připravíme si formu cca 22 x 33 cm s pečícím papírem. Předehřejeme troubu na 180 °C . Žloutky šleháme s cukrem a postupně přidáme dvě celá vejce. Takto šleháme asi 10 minut, dokud hmota není nadýchaná. Přes síto přidáme mouku a prášek do pečiva – nejlépe ve 3 dávkách, pokaždé promícháme, dokud se ingredience nespojí. Těsto vložíme do formy a dáme do trouby na cca 15 minut. Po vychladnutí vyjmeme z formy.
 2. Makový korpus:
  Z bílků ušleháme tuhý sníh, poté postupně za stálého šlehání přidáme lžíci cukru.  Přidáme mouku smíchanou s mákem a práškem do pečiva a lžící promícháme. Vložíme do papírem vyložené formy a pečeme 15 minut. Vyndáme z trouby a necháme zchladit.

 3. Krém:

  V hrnci necháme vařit 2 hrnky vody, vypneme vařič, přidáme želé a za stálého míchání rozpustíme. Necháme vychladnout. Dobře vychlazenou smetanu ušleháme do tuha s přidaným moučkovým cukrem. Snížíme rychlost mixéru a nalijeme do zcela vychladlé, ale tekuté želé a mixujeme, dokud se nespojí. Vmícháme okapané a nakrájené broskve.
 4. Finální skládání:
  Piškot podélně rozpůlíme. Spodní piškot vložíme zpět do formy vyložené papírem. Potřeme polovinou krému, poté položíme makové těsto, pak dáme druhou polovinu krému a nakonec přikryjeme druhou polovinou piškotu. Dáme do lednice, dokud směs neztuhne (asi 1 hodinu). Před krájením posypeme moučkovým cukrem.