Fantastický makový koláč se strouhaným jablkem a bílkovou peřinkou. Miluji makové koláče, zákusky, záviny a kynuté buchty. Mak je moje oblíbená surovina v sladkých dezertech. A dokonce miluji i pařené buchty posypané mákem. Autor: Mineralka

SUROVINY

Těsto:

250 g hladká mouka
100 g moučkový cukr
120 g máslo
2 ks žloutek
špetka sůl
1/2 bal. prášek do pečiva
2 lžíce zakysaná smetana

Náplň:

300 g mletý mák
200 g moučkový cukr
300 ml mléko
2 ks žloutek
1 ks citronová kůra
2 ks jablko
2 lžíce strouhanka

Pena:

4 ks bílek
200 g krystalový cukr
1 lžíce moučkový cukr

Dále potřebujeme:

4 lžíce džem

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Nejdříve si připravíme náplň. Dáme vařit mléko s cukrem. Když mléko vře, odstavíme a přidáme mletý mák. Promícháme a dále vaříme, dokud nedostaneme hustou hmotu. Odstavíme a necháme vychladnout. Potom přidáme žloutky, strouhaná jablka, citronovou kůru a v neposlední řadě i strouhanku na zahuštění.

  2. Těsto připravíme smícháním všech surovin. Potom ho vyválíme na velikost plechu (cca 25x35cm) a přeneseme pomocí válečku na plech.

  3. Těsto upečeme v předem vyhřáté troubě při teplotě 180 stupňů po dobu cca 6 minut.
  4. Předpečené těsto potřeme džemem a navrstvíme připravenou makovou náplň. Pěkně zarovnáme a dáme dopéct.

  5. Pečeme dalších 15 minut. Dokud se koláč peče, připravíme bílkovou pěnu.
  6. Bílky vyšleháme se špetkou soli a postupně při šlehání přidáváme krystalový cukr. Šleháme, dokud nemáme pevný sníh. Po 15 minutách koláč vyjmeme a navrstvíme připravený ušlehaný sníh, který ještě jemně poprášíme moučkovým cukrem.

  7. Vložíme zpět do trouby a pečeme, dokud sníh nezíská krásnou zlatou barvu. Po upečení necháme zcela vychladnout a můžeme krájet.