Zralý koláč ve stylu perníku. Děláme je předem (1-4 týdny předem), aby dozráli a změkli. Mohou být skladovány několik týdnů (celé nebo již nařezané).

SUROVINY

Těsto

500 g hladká mouka
1 lžička soda bikarbona
1 lžička prášek do pečiva
1/2 šálku najemno nasekané ořechy
100 g máslo
1 šálek krystalový cukr
1/2 šálku med
2 lžíce perníkové koření
1 vejce

Marcipánová vrstva

200 g marcipan
50 g hladá mouka
1 vejce
1 lžíce likér Amaretto nebo citrónové šťávy

Povidlová vrtsva

280 g povidla
1/2 šálku moučkový cukr
2 lžíce likéru Amaretto nebo citrónové šťávy

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Mouku smícháme se sodou bikarbonou, práškem do pečiva a nadrobno nakrájenými ořechy.
    Máslo, cukr, med a perníkové koření dáme do velkého hrnce. Za stálého míchání zahříváme, dokud se suroviny nerozpustí a nejsou horké. Za stálého míchání postupně přidáváme mouku, dokud se ingredience nespojí. Odstavíme z tepla a ochladíme (asi 5 minut).
  2. Předehřejeme troubu na 175 stupňů. Do těsta zapracujeme vejce. Položíme na desku posypanou moukou. Rozdělíme na dvě stejné části, z nichž každou vyválíme na koláč o rozměrech o něco větších než 20 x 30 cm.
    Připravíme si marcipánovou vrtsvu. Marcipánovou hmotu nakrájíme na kousky a rozmixujeme na pastu, přidáme vajíčko a likér nebo citrónovou šťávu.

  3. Jeden plát z perníkového těsta položíme na pečící papír. Marcipánovou hmotu rozetřeme na těsto, přičemž necháme volné okraje, aby se těsto slepilo.
  4. Potom dáme džem a přikryjeme druhým koláčem. Okraje těsta opatrně přilepíme k sobě a celé to dáme na pekáč asi 20 x 30 cm nebo je dáme na jiný, větší plech.
  5. Vložíme do trouby a pečeme asi 30 minut. Vyjmeme z trouby a vychladíme (těsto po upečení ztuhne, časem dozraje a změkne). Skladujeme přikryté, nebo dáme do nádoby a odložíme na několik dní či týdnů.
  6. Před podáváním nebo několik dní předtím polijeme polevou (moučkový cukr s likérem nebo citrónovou šťávou), nebo posypeme moučkovým cukrem. Nakrájíme na malé čtverečky a skladujeme v uzavřené nádobě.