Tak vymyslet tento název netrvalo dlouho. Když jsem pekla pečivo, tak přišel můj malý (no malý už není to správné slovo pro mého mladšího chlapa) a z něho vyšel tento název jako na zavolání. Nazvat toto pečivo pouze jednoduše by nebylo to pravé ořechové. Zatímco mi kynulo těsto na pečivo, tak jsem udělala vynikající pomazánku z čerstvého droždí 🙂 Autor: Danka

Čas přípravy:
Čas vaření:

SUROVINY

Veky:
480 g
hladké mouky
20 g
bramborové kaše v prášku
1 kostka
čerstvého droždí
275 ml
vlažného mléka
1 ks
vejce
1 lžička
citronové šťávy
3 lžičky
oleje
2 lžičky
soli
1 lžička
krystalu

Pomazánka:
250 ml
teplého mléka
30 g
čerstvého droždí
250 g
změklého másla
3 lžíce
polohrubé mouky
2 ks
syrové žloutky
270 g
majonézy
plnotučná hořčice
citronová šťáva
sůl, mletý černý pepř
200 g
libového uzeného masa nebo klobása (na kostičky)
1 ks
cibule (nadrobno)

POSTUP PŘÍPRAVY

 1. Veka:
  Zpracováno a vykynuto v pekárně (lze samozřejmě i růčo v míse), rozdělit na dvě části, utvořit bochánky a nechat je pod igelitem 10 minut odpočinout.
 2. Pak vytvarovat veky, uložit na plech s pečícím papírem a nechat pod igelitem asi 45 minut kynout. Kdo mě zná, tak už ví, že nechávám veky nebo bagety kynout v podomácku vyrobených provizorních půlkulatých formách od Caro kávovinové směsi, pečivo si pak drží pěkný tvar.

 3. Před vložením do trouby zastříknout vodou nebo potřít rozšlehaným vejcem a péct 25 minut na 180 stupňů. Nechat vychladnout na mřížce.
 4. Pomazánka:
  V mléce rozpustíme droždí. Z másla si uřízneme asi 50g a opražíme na něm mouku, zalijeme směsí mléka s droždím a uvaříme hustou kaši. tu necháme vychladnout.
 5. Do zbytku másla si zašleháme, žloutky a majonézu, po částech přidáme vychladlou kaši, nadrobno pokrájenou cibuli, uzené maso, hořčici a citronovou šťávu dle chuti, osolíme a opepříme.
 6. Čerstvě připravená nechutná nikterak převratně, nechme ji v lednici 24 hodin a máme super pomazánku, kterou nikdo nepohrdne.
 7. V horkých dnech ale konzumujme ihned po namazání, rychle “taje”.