Doma zvyknu připravit všelico, je to například domácí povidla nebo marmeláda, čalamády, sladké zavařené hrušky, jablíčka, třešně, … No je toho opravdu hodně. Naposledy jsem vyzkoušela vyrobit domácí meduňkový sirup, který používám například v létě do limonád nebo po lžičkách piji každé ráno na lačno. Má léčivé účinky, takže jako prevence je to skvělá bylinka. Meduňkový sirup je výborný proti nespavosti, nevolnosti a úzkosti. Doporučené jsou maximálně 2 – 3 šálky čaje denně. Jen upozornění, že spíše se tomu sirup říká, ale určitě to nemá takovou konzistenci. Z tohoto množství jsem měla 3x lahvičku 370ml, pak jednu malou od přesnídávky a na jeden testovací čaj. Autor: Dulinka

SUROVINY

2 litry
meduňky (listy i stonky)
1.5 litru
vody
1 lžíce
kyseliny citronové
350 g
cukru

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Meduňku (předem ji neumývám, protože je ze zahrádky) zalijeme převařenou vlažnou vodou a uložíme nejlépe do tmy a do chladna na 24-48 hodin. Po uplynutí daného času meduňku scedíme přes jemné plátýnko do kastrůlku (listy a stonky vyhodíme). Vodu s vylouhovanou meduňkou začneme zahřívat na sporáku.
  2. Přidáme kyselinu citronovou a asi minutku dvě mícháme. Poté přidáme cukr a mícháme do jeho úplného rozpuštění. Přivedeme k varu a provaříme cca 5min. Hotový sirup necháme vychladnout a plníme do skleniček či lahviček. Může být vlažný, ale ne úplně horký.

  3. Sirup lze užívat po lžičkách, zalít horkou vodou jako čaj a nebo v létě jako osvěžující limonádu s kostkami ledu.

  4. Meduňkový sirup je výborný proti nespavosti, nevolnosti a úzkosti. Doporučené jsou maximálně 2 – 3 šálky čaje denně. Jen upozornění, že spíše se tomu sirup říká, ale určitě to nemá takovou konzistenci. Z tohoto množství jsem měla 3x lahvičku 370ml, pak jednu malou od přesnídávky a na jeden testovací čaj.

Můj blog: Dobroty Dulinka