Na štědrovečerním stole nesmí chybět, tedy alespoň u nás doma, domácí vánočka. Dělala jsem ji několik let podle jednoho receptu, až do minulých vánoc, kdy jsem objevila tento recept a jiný už dělat nebudu. Je krásně jemná, nadýchaná, s těstem se pracuje luxusně a vůbec nepraská při pečení. Zkuste a uvidíte, že nelžu. Autor: Libuše

SUROVINY

Těsto:
140 g
rozinky
100 g
cukr krupice
1 lžíce
citronová kůra
1 špetka
sůl
5 ks
žloutek
50 g
droždí
1 kg
hladká mouka
140 g
mandle
300 g
máslo
1 l
mléko

Na potření:
1 ks
vejce

Na posypání
2 balíčky
mandlové lupínky

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Povolené máslo rozdělíme v mouce a přidáme vykynutý kvásek připravený z trochy cukru, vlažného mléka a droždí. Dále přimícháme cukr, žloutky, sůl, nastrouhanou citronovou kůru, loupané sekané mandle a mléka tolik, kolik budeme potřebovat k vypracování tužšího těsta. Do vypracovaného těsta přidáme rozinky a necháme vykynout.

  2. Z těsta upleteme vánočku a necháme ji opět kynout. Vykynutou vánočku potřeme rozšlehaným vejcem, posypeme sekanými mandlemi a pečeme asi hodinu.

  3. Je dobré na vánočku dohlížet, aby se nepřipálila. Pomůžeme si alobalem, který položíme jednoduše nebo dvojitě pod vánočku a přikryjeme ji podle potřeby rovněž alobalem nebo masným pergamenovým papírem seshora.

  4. Štědrovečerní vánočku necháme vychladnout, pocukrujeme cukrem moučka a vanilkovým cukrem.