Milované tiramisu. 🙂 V tomto případě však nejde o klasickou verzi z cukrářských piškotů servírovanou ze skleněné formy. Jedná se o vynikající dort s nadýchaným korpusem a dvěma druhy krému, prolévaný kávou a neodolatelně voňavým mandlovým amarettem zakončený špičkami posypanými kakaem.

Ingredience na 10 porcí

Dortový korpus:

 • 125 g mouky
 • 100 g cukru
 • 50 g másla + na vymazání
 • 1 lžička vanilkového extraktu
 • 4 vajíčka

Krém:

 • 500 g mascarpone pokojové teploty
 • 500 ml smetany na šlehání
 • 20 g kakaa + na posypání
 • 35 g moučkového cukru + na posypání

Na prolívání:

 • 100 ml silné kávy
 • 80 ml mandlového likéru amaretto (můžete nahradit rumem či brandy)

Postup

Celkový čas přípravy: 75 min

1

Troubu předehřejte na 180 stupňů. Kulatou dortovou formu vymažte máslem a dno vyložte pečícím papírem.

2

Vajíčka vyklepněte do velké mísy a vyšlehejte do nadýchané pěny. V průběhu přisypejte cukr ve třech krocích, mezi kterými vždy promíchejte. Šlehejte na střední až nejvyšší stupeň a jakmile vejce zdvojnásobí svůj objem a získají bílou barvu, snižte na nejnižší. Pokračujte ve šlehání, dokud nezmizí velké bubliny. Pěna pak bude mnohem hladší. Měla by vzniknout nadýchaná a polotekutá konzistence. Přilijte vanilkový extrakt. Přes síto přisypte 1/3 mouky, důkladně jemně zaviňte do pěny a poté přesejte druhou 1/3 mouky, znovu opatrně promíchejte a nakonec stejným způsobem zapracujte poslední 1/3.

3

Máslo rozpusťte v mikrovlnné troubě či v malém hrnci a nalijte do velké mísy. Nejdříve přidejte pouze malou část těsta, promíchejte, aby se máslo s těstem propojilo. Poté přilijte zbylé těsto a naposled jemně zamíchejte. Do předpřipravené formy těsto pomalu přelijte. Pomalým přeléváním se odstraní případné velké bubliny. Dvakrát formu uchopte a spusťte zpět na pracovní plochu, abyste se zbavili posledních bublin a vložte do trouby na 30 minut. Po upečení vyjměte, znovu dvakrát spusťte na pracovní plochu, aby se korpus odpojil od stěn formy, a položte na mřížku dnem nahoru. Předtím než budete dort prokrajovat, nechte zcela vychladnout.

4

Mezitím si připravte krém. Do kávy přilijte amaretto. Mascarpone prošlehejte s cukrem. Přilijte smetanu a vyšlehejte nadýchaný krém. Nešlehejte příliš dlouho, abyste krém nepřešlehali. Polovinu krému přemístěte do jiné mísy. Do zbývajícího přisypte kakao a jemně zapracujte do krému.

5

Vychladlý korpus vyklopte z formy a v polovině prokrojte a poté každou polovinu prokrojte znovu v polovině. Vzniknou vám tak 4 stejně silné pláty. Nezapomeňte od spodní části odstranit pečící papír. 🙂

6

Na servírovací talíř položte vrchní plát krustou dospod. Potřete kávou a naneste ½ kakaového krému. Zahlaďte a zakryjte 2. plátem. Opět pokapejte kávou a naneste 1/4 nyní bílého krému na zakrytí korpusu a poté další ¼ krému jemně zarovnejte. Stejným způsobem navrstvěte korpus, kávu, kakaový krém, opět korpus, kávu a 1/3 zbývajícího bílého krému. Zbylým krémem naplňte cukrářský pytlík či obyčejný sáček s prostřiženým otvorem a ozdobte jím dort. Nejdříve vytvořte 4 špičky do 4 protistraných rohů. Poté vytvořte 4 špičky mezi každé 2, takže jich vznikne 8 a nakonec vytvořte špičky mezi všech 8, tedy jich celkem bude na okraji 16. Pokračujte vytvořením vnitřního kruhu a nakonec poslední špičkou uprostřed. Vložte na 3-4 hodiny do lednice. Před podáváním posypte kakaem a moučkovým cukrem. Dobrou chuť. 🙂